Pavia Visitor Chair Black PU
Product Code:
CH2235
Pack Of
1
Introducing the Pavia Visitor Chair, the perfect addition to any office space. This leather professional looking visitor chair is not only stylish, but also provides comfort and durability. The chair features a stylish chrome cantilever base and skid feet to prevent slipping. The leather look material is easy to clean and maintain, making it a practical choice for any office environment. Whether you're hosting clients or conducting meetings, the Pavia Visitor Chair is sure to impress. Invest in this chair today and enjoy the benefits of a comfortable and professional workspace.
- General
- Introducing the Pavia Visitor Chair, the perfect addition to any office space. This leather professional looking visitor chair is not only stylish, but also provides comfort and durability. The chair features a stylish chrome cantilever base and skid feet to prevent slipping. The leather look material is easy to clean and maintain, making it a practical choice for any office environment. Whether you're hosting clients or conducting meetings, the Pavia Visitor Chair is sure to impress. Invest in this chair today and enjoy the benefits of a comfortable and professional workspace.
| Colour | Black |
| Material | PU |
| Weight | 9kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Visitors Chair |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Colour | Chrome |
| Seat Height | 455mm |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 470mm |
| Conforms to BS 1335 (2000) Part 2 |
| Fixed padded arms with faux leather detail |
| Stylish chrome cantilever base with skid feet |
| Suitable for up to 8 hours usage |
×